Používáním našich stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookie na vašem zařízení. Nastavení můžete změnit v prohlížeči.


 Jsme držitelé certifikátu

"Beskydy originální produkt"

KONTAKTY

Erika Trojková
Řeka 209
739 55 Řeka
tel: +420 606 775 051
info(a)etwool.cz
Bankovní spojení : 1725815359/0800
účet vedený u ČS


RUČNÍ ZPRACOVÁNÍ OVČÍ VLNY

Ruční zpracování ovčí vlny


Jak to všechno začalo...


Pletené šály, zimní čepicePo babičce, která byla vyhlášenou přadlenou, jsem zdědila kolovrátek, a ten pak několik let stál v obýváku jako dekorace. Minulé jaro jsem byla pomáhat sousedům se stříháním ovcí a bylo mi líto krásné měkoučké vlny, která měla skončit zakopána v zemi jako nepotřebný materiál a také jsem si vzpomněla na babičku jak láskyplně a s úctou s vlnou zacházela. Vypůjčila jsem si jutový pytel a část vlny jsem si odnesla domů. Pak nastalo praní ve staré dětské vaničce, několikáté máchání, znovu a znovu, až byla voda čistá. Sušila jsem na plotě a těšila se na další práci. Když byla vlna suchá, seděla jsem na verandě a čechrala ji do voňavých nadýchaných chomáčků.

Jisté zklamání přišlo, když jsem se pokoušela vlnu česat na starých kramplích. Drátkové zuby byly už z části vylámané a jiné povolovaly. Rozhodla jsme se proto pořídit si novou moderní česačku a pak už se česalo jedna radost. Nemohla jsem uvěřit proměnám tohoto úžasného materiálu. Ze špinavých zašmodrchaných cucků se stala záplava měkoučkých polštářů.

Konečně přišla řada na kolovrátek. Naposledy jsem viděla příst babičku ještě jako dítě a matně jsem si pamatovala, jak se točilo kolo a babička povytahovala vlákna, která se sama vtahovala a natáčela na cívku. Trvalo mi dva večery, než jsem přišla na to, jak vlákno vést a jak mám seřídit napnutí šňůr na kole a cívce.

První vlákna připomínala nepovedené provazy ale byla jsem za ně šťastná. Po dvou týdnech jsem ale už předla vlnu.

Uběhlo hodně času, kdy jsem se snažila zdokonalovat a vymýšlet další techniky a způsoby zpracování. Nyní pracuji především s vlnou australské merino, která je heboučká a na nošení neskutečně příjemná. Vlnu si sama barvím, pak ji předu a pletu čepice, kdy každá je originálem.

Výrobky pak doplsťuji aby byly ještě krásnější :-)

Košík s pletením

VÝROBKY Z RUČNĚ ZPRACOVANÉ vlny Merino

  • Vlna Merino je jemná a neškrábe.
  • Vlna Merino je velice příjemná k Vaší pokožce.
  • Vlna Merino je antibakteriální.
  • Vlna Merino má přirozenou schopnost vydržet dlouhou dobu bez zápachu.


STRUKTURA VLÁKNA vlny Merino

Vlákno vlny Merino má členitou, vřetenovitou strukturu a vnějšek je tvořen pletivem ze šupin. Tato struktura vlněného vlákna způsobuje tzv. samočisticí efekt. Vlnu při dlouhodobém nošení stačí pouze "přes noc" vyvětrat nebo lehce vymáchat ve vodě a lze nosit dále.


PROPUSTNOST vlny Merino

Každé jednotlivé Merino vlákno dýchá skrze svoji vnitřní strukturu, což syntetická vlákna nedovedou. Prodyšnost u syntetiky je tedy omezena pouze na množství děr a mezer v látce. Syntetické triko, které je hustě upletené, nedýchá (je jako igelit), zatímco hustá vlněná látka je stále výborně prodyšná.

Vlněné ručně pletené zimní čepice Merino


TEPELNÁ IZOLACE vlny Merino

Přírodní duté vlněné vlákno perfektně izoluje. Kombinace jedinečných vlastností jako je kadeřavost, jemnost, speciální struktura vlákna a technologie pletení vlněné příze zajistí efektivní termoregulační vlastnosti. Funguje jako přírodní termostat.

  • Merino vlna používá absorpční a vydávající proces a efektivněji tak udrží vaši stálou teplotu. Trvá tedy déle než pocítíte chlad nebo horko ve srovnání s jinými materiály.
  • Pletená příze vlny Merino hřeje, i když je vlhká.
  • Pletená příze vlny Merino dokáže pojmout vlhkost rovnající se až třetině své váhy, aniž by na dotyk působila mokrá a když už je oblečení z Merina vlhké, pravděpodobnost prochladnutí se limitně blíží nule.


ANTIBAKTERIÁLNÍ VLASTNOSTI vlny Merino

Zápach způsobují bakterie, které se množí v klasickém spodním prádle ze syntetiky nebo bavlny. Díky jedinečnému složení vlněného vlákna, obsahu 90% proteinu Keratin, není vlna vhodná pro život bakterií a virů, omezuje jejich rozklad a množení a tak oblečení nezapáchá ani při dlouhodobém nošení.